Nomination for External Organisation

The HKIE Members are nominated by the Institution to serve onto a number of advisory boards and committees of Government, tertiary institutions and other public bodies to provide the HKIE views and professional advices on various engineering issues including standards, professional conduct, training and education.

 

The HKIE's Nominations for External Boards/ Committees
(From 29 June 2023 to 28 May 2024)
Organisation
Board/Committee
Representatives(s)/Nominee(s)
Term of Office
The HKSAR Government
Buildings Department
Authorised Persons Registration Committee (APRC) Panel and APRC under the Buildings Ordinance
The invitation for nominations from the Buildings Department was addressed to the ERB and assistance was given by the Institution in providing nomination. The following nominations were submitted to the ERB for consideration.

Ir Jacky CHIONG Kam Yueng
Ir Andrew KWONG Wing Cheong
Ir Dennis WONG Wing Cheung
Ir Ben LEUNG Chi Hung
Ir George LO Kwok Kay
2 years commencing
1.1.2024
Authorised Persons, Registered Structural Engineers and Registered Geotechnical Engineers Committee
Ir CHIN Sai Ping
Ir Alex LAI Wai Wah
Ir WONG Kong Loi
Ir Terence YAU Lap Yan
3 years from 1.7.2024 to 30.6.2027
Authorised Persons, Registered Structural Engineers and Registered Geotechnical Engineers Committee Discussion Forum
Ir Terence YAU Lap Yan
3 years from 1.7.2024 to 30.6.2027
Authorised Persons', Registered Structural Engineers' and Registered Geotechnical Engineers' Disciplinary Board Panel under the Buildings Ordinance
The invitation for nominations from the Buildings Department was addressed to the ERB and assistance was given by the Institution in providing nomination. The following nominations were submitted to the ERB for consideration.

Authorised Persons in the list of Engineers under Buildings Ordinance
Ir Josiah MA Pok Man
Ir Patrick NG Wai Ming

Registered Structural Engineers under Buildings Ordinance
Ir CHAN Ki Lok
Ir Andes WONG Yiu Wang

Registered Geotechnical Engineers under Buildings Ordinance
Ir Dr Gavin TOH Seng Huat
Ir LEE Roger Jo Wah
Ir Rupert LEUNG Kwok Yiu
Ir James SZE Wang Cho
Ir Lewis WONG Chi Kwan
3 years commencing
1.4.2024
Geotechnical Engineers Registration Committee (GERC) Panel and GERC under the Buildings Ordinance
The invitation for nominations from the Buildings Department was addressed to the ERB and assistance was given by the Institution in providing nomination. The following nominations were submitted to the ERB for consideration.

Registered Geotechnical Engineers
Ir Dr Tony CHEN Liefeng
Ir Lewis CHEUNG Kwan
Ir Derek KWOK Chi Lok
Ir Paris WONG Chun Wai
Ir Terence YAU Lap Yan

Registered Structural Engineers
Ir CHIN Sai Ping
Ir Charles LEUNG Yu Wah
2 years commencing
1.1.2024
Inspectors Registration Committee (IRC) Panel and IRC under the Buildings Ordinance
The invitation for nominations from the Buildings Department was addressed to the ERB and assistance was given by the Institution in providing nomination. The following nominations were submitted to the ERB for consideration.

Ir Vincent TAM Wing Yeung
Ir Prof WONG Yuk Lung
2 years commencing
1.1.2024
Structural Engineers Registration Committee (SERC) Panel and SERC under the Buildings Ordinance
The invitation for nominations from the Buildings Department was addressed to the ERB and assistance was given by the Institution in providing nomination. The following nominations were submitted to the ERB for consideration.

Ir Stanley CHAN Bong Kwok
Ir Jacky CHIONG Kam Yueng
Ir Prof Adam CHOY Siu Chung
Ir Dr LIU Yuk Shing
Ir Tony WAN Chi Wah
2 years commencing
1.1.2024
Technical Committee on Building Safety and Health Requirements for Historic Buildings under the Buildings Ordinance
Ir Alexis LEE Chi Chuen
3 years from the date of appointment till 30.6.2027
Technical Committee on the Code of Practice for Dead and Imposed Loads
Ir CHIN Sai Ping
Ir Jacky WONG Woon Ki
3 years commencing
from January 2024
Technical Committee on the Code of Practice for Demolition of Buildings
Ir Stanley CHAN Bong Kwok
Ir Dennis YUEN Yat Chung
3 years commencing
from January 2024
Technical Committee on the Code of Practice for Foundations
Members of the Structural Discipline
Ir LAU Chi Kin
Ir Kevin TANG

Members of the Geotechnical Discipline
Ir Alvin LAM Kam Ming
Ir Terence YAU Lap Yan
3 years commencing
from January 2024
Technical Committee on the Code of Practice for Precast Concrete Construction
Ir Ben LEUNG Chi Hung
Ir Joseph LI Wai Yip
3 years commencing
from January 2024
Technical Committee on the Code of Practice for Site Supervision
Ir Chris LEE Tsz Leung
3 years commencing
from January 2024
Technical Committee on the Code of Practice for Structural Use of Concrete
Ir Stanley CHAN Bong Kwok
Ir Kylie LAM Nga Yan
3 years commencing
from January 2024
Technical Committee on the Code of Practice for the Structural Use of Steel
Ir Prof Adam CHOY Siu Chung
Ir Kylie LAM Nga Yan
3 years commencing
from January 2024
Technical Committee on the Code of Practice on Wind Effects in Hong Kong
Ir Kevin TANG
Ir Ben TSE Wai Keung
3 years commencing
from January 2024
Technical Committee on the Minor Works Control System
Ir Prof Joseph CHI Wuh Jian
3 years commencing
24.12.2023
Civil Engineering and Development Department - Geotechnical Engineering Office
Assessment Committee for the List of Logging Geologists
Ir Priscilla HUONG Suk Ping
2 years
Construction Industry Council
Building Information Modelling Certification and Accreditation Board
Ir Francis LEUNG Chi Suen
2 years from 1.2.2024 to 31.1.2026
CIC BIM Competition 2024 Organising Committee
Ir Angela CHAO Sih Chu
One-off
Committee on Registered Specialist Trade Contractors Scheme
Ir Tony ZA Wai Gin
2 years from 16.7.2024 to 15.7.2026
Construction Industry Training Board (CITB) and Construction Workers Registration Board (CWRB)
CITB
Ir William LUK Wai Lam

CWRB
Ir Prof Joseph CHI Wuh Jian
2 years from 1.7.2024 to 30.6.2026
Construction Workers Qualifications Board (Replacement nomination)
Ir Andrew KWONG Wing Cheong
For the remaining period of the current tenure till 31.12.2024
Construction Workers Review Board
Ir Dixon KWOK Kai Yuen
3 years from 1.2.2024 to
31.1.2027
Industry Development Committees
Committee on Building Information Modelling and Construction Digitalisation
Ir Stephen MAK Tak Ming

Committee on Construction Business Development and Productivity
Ir Felix FONG Wai Pan

Committee on Construction Safety
Ir Dr HO Chi Ming

Committee on Environment and Sustainability
Ir Thomas CHAN Chung Tak

Committee on Mainland Affairs
Ir Prof Frank CHAN Fan
2 years from April 2024 to 31.3.2026
Development Bureau
Construction Industry Council
Ir Simon LIU Sing Pang
2 years with effect from
1.2.2024
Development Bureau -Planning and Lands Branch
Appeal Tribunal Panel, Buildings Ordinance (Cap 123)
Ir Mannix CHAN Mong Wah
Ir CHEUK Kim Tang
Ir Lewis CHEUNG Kwan
Ir Danny HO Hoo Yin
Ir Vincent LEE Wai Tak
Ir Patrick NG Wai Ming
Ir Ronstar Ferris POON
Ir Francis SOOTOO Nyuk Luan
Ir Kelvin TANG Sher Kin
Ir Prof Wilson TSANG Sau Kit
Ir Tony ZA Wai Gin
3 years from 1.12.2024 to 30.11.2027
Electrical and Mechanical Services Department
Appeal Board Panel under the Electricity Ordinance (Cap 406)
Ir Ben LAM Chi Keung
Ir TAM Wing Shing
Ir Simon TSUI Hoi Chung
Ir Dr WONG Ka Chung
Ir Stephen YIP Chi Kin
3 years commencing 28.7.2024
Appeal Board Panel under Energy Efficiency (Labelling of Products) Ordinance (Cap 598)
Ir Walter AU Tat Kay
Ir John CHAN Chun Kit
Ir CHEUNG Tin King
Ir Jason FAN Kai To
Ir Ronstar Ferris POON
3 years commencing 27.4.2024
Disciplinary Board Panel under the Buildings Energy Efficiency Ordinance (BEEO) (Cap 610)
Members in the Electrical Discipline
Ir Steven CHAN Nai Kin
Ir Ben LAM Chi Keung
Ir Jimmy LI Kwun
Ir Simon TSUI Hoi Chung

Members in the Mechanical Discipline
Ir CHEUNG Tin King
Ir Dr LI Chi Kwong

Members in the Building Services Discipline
Ir John CHAN Chun Kit
Ir Sally LEUNG Suk Yan
Ir Dr Linda XIAO Fu
Ir Keith YUE Wai Pui

Members in the Environmental Discipline
Ir Mannix CHAN Mong Wah
Ir Vincent LEE Wai Tak
Ir Alex WONG Wai Keung
3 years commencing 9.10.2024
Disciplinary Tribunal Panel under the Electricity Ordinance (Cap 406)
Ir Steven CHAN Nai Kin
Ir Henry CHEUNG Nin Sang
Ir Ryan LAM Chun Man
Ir Ricky POON Kim Wan
Ir YEE Kwong Fai
3 years commencing 28.7.2024
District Cooling Services Ordinance (Cap 624) Appeal Board Panel
Corporate Members in the Electrical Discipline, Mechanical Discipline or Building Services Discipline
Ir Mannix CHAN Mong Wah
Ir Vincent LEE Wai Tak
Ir Jimmy LI Kwun
Ir Ricky POON Kim Wan

Corporate Members in other Disciplines
Ir Walter AU Tat Kay
Ir Jason FAN Kai To
Ir Dr NG Chak Man
Ir Dr Douglas WONG Man Tak
3 years with effect from 9.2.2024
Electrical Safety Advisory Committee
Ir Dr CHAN Fuk Cheung
2 years from 6.4.2024 to
5.4.2026
Examination Committee for Registration as a Grade B Electrical Worker
Ir Dr Kevin WONG Ka Fai
Ir Keith YUE Wai Pui
3 years from 1.1.2024 to 31.12.2026
Examination Committee for Registration as a Grade C Electrical Worker
Ir Brian CHENG Wai Lung
Ir Eric CHIN Wai Hung
Ir Dr Anthony LO Chi Wah
Ir Dr WONG Ka Chung
3 years from 1.1.2024 to 31.12.2026
Gas Safety Appeal Board Panel
Ir CHEUNG Tin King
Ir Jason FAN Kai To
Ir Wayne TONG Wing Fu
3 years from 28.8.2024
Vehicle Maintenance Technical Advisory Committee
Ir FUNG Man Keung
2 years commencing 1.7.2024
Employees Retraining Board
Electrical & Mechanical Services and Construction Industry Consultative Network
Ir Dr MAK Shu Lun
2 years from 1.4.2024 to 31.3.2026
Environmental Protection Department
Asbestos Administration Committee
Ir Prof Louis F S LOCK
2 years from 8.3.2024 to
7.3.2026
Highways Department
Advisory Committee on the Appearance of Bridges and Associated Structures
Ir Gene CHEUNG Tsz Chung
Ir Alfred LEUNG Wai Ho
Ir Stephen MAK Tak Ming
Ir Bobby NG Mang Tung
2 years from January 2024
to December 2025
Hospital Authority
Appeal Panel for Performance Appraisal System for Capital Works Contractors and Consultants
Ir Danny LUI Kim Hung
Ir Stephen MAK Tak Ming
Ir Tony ZA Wai Gin
2 years from April 2024 to March 2026
Hong Kong Maritime and Port Board
Manpower Development Committee
Ir Dr Eugene WONG Yin Cheung
2 years from 1.4.2024 to 31.3.2026
Labour Department
Advisory Committee on Certification of Operators of Specified Plants and Equipment
Ir George AU Wai Yan
2 years commencing
1.10.2023
Land and Development Advisory Committee (LDAC)
LDAC and its Sub-Committees
LDAC
Ir Aaron BOK Kwok Ming

Building Sub-Committee
Ir LAU Chi Kin
Ir Ben LEUNG Chi Hung

Land Sub-Committee
Ir Prof Adam CHOY Siu Chung

Planning Sub-Committee
Ir Andrew KWONG Wing Cheong

Joint Sub-Committee on Streamlining Development Control
Ir Aaron BOK Kwok Ming
3 years from 1.7.2024 to 30.6.2027
Office of the Clerk to the Board of Review (Inland Revenue Ordinance)
Board of Review (Inland Revenue Ordinance)
Ir Wilson WONG Wai Shun
3 years 1.1.2025 to 31.12.2027
Water Supplies Department
Continuing Professional Development Course Panel under Advisory Board on Licensing of Plumbers (2023-2025)
Mr Patrick LEE Wood Wei
2 years from 17.8.2023
to 16.8.2025
Higher Education Institution
The Hong Kong Polytechnic University
Advisory Committee on Civil and Environmental Engineering
Ir Dr Johnny CHEUK Chi Yin
Ir Ricky WONG Chi Pan
2 years from 1.11.2023
to 31.10.2025
The University of Hong Kong
Mechanical Engineering Industrial Advisory Committee
Ir Dr Barry LEE Chi Hong
3 years from 15.12.2023
to 14.12.2026
Vocational Training Council
Electrical & Mechanical Industry Recognition of Prior Learning Working Committee
Ir Steven CHAN Nai Kin
From 15.12.2023 to
30.6.2026
Electronics and Telecommunications Training Board
Ir Henry CHEUNG Nin Sang
2 years from 1.4.2024 to 31.3.2026
Others
Hong Kong Green Building Council
Infrastructure Rating System Committee
Ir LEE Ping Kuen
2 years from 1.1.2024 to 31.12.2025
Po Leung Kuk
Honorary Advisor of Property and Works Committee
Mr Otto MAK Wai Hung
Year 2024/2025
Social Workers Registration Board (SWRB)
Assessment Panel of the SWRB
The invitation for nominations from the SWRB was addressed to the ERB and assistance was given by the Institution in providing nomination. The following nominations were submitted to the ERB for consideration.

Ir CHAN Chi Man
Ir Wilson WONG Wai Shun
Ir YEE Kwong Fai
3 years from 1.9.2024 to 31.8.2027
University Grants Committee
Assessing Panels of the Research Assessment Exercise 2026
Ir Paul POON Wai Yin
From July 2024 to September 2026
The HKSAR Government
Buildings Department
Board/Committee:
Authorised Persons Registration Committee (APRC) Panel and APRC under the Buildings Ordinance
Representatives(s)/Nominee(s):
The invitation for nominations from the Buildings Department was addressed to the ERB and assistance was given by the Institution in providing nomination. The following nominations were submitted to the ERB for consideration.

Ir Jacky CHIONG Kam Yueng
Ir Andrew KWONG Wing Cheong
Ir Dennis WONG Wing Cheung
Ir Ben LEUNG Chi Hung
Ir George LO Kwok Kay
Term of Office:
2 years commencing
1.1.2024
Board/Committee:
Authorised Persons, Registered Structural Engineers and Registered Geotechnical Engineers Committee
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir CHIN Sai Ping
Ir Alex LAI Wai Wah
Ir WONG Kong Loi
Ir Terence YAU Lap Yan
Term of Office:
3 years from 1.7.2024 to 30.6.2027
Board/Committee:
Authorised Persons, Registered Structural Engineers and Registered Geotechnical Engineers Committee Discussion Forum
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Terence YAU Lap Yan
Term of Office:
3 years from 1.7.2024 to 30.6.2027
Board/Committee:
Authorised Persons', Registered Structural Engineers' and Registered Geotechnical Engineers' Disciplinary Board Panel under the Buildings Ordinance
Representatives(s)/Nominee(s):
The invitation for nominations from the Buildings Department was addressed to the ERB and assistance was given by the Institution in providing nomination. The following nominations were submitted to the ERB for consideration.

Authorised Persons in the list of Engineers under Buildings Ordinance
Ir Josiah MA Pok Man
Ir Patrick NG Wai Ming

Registered Structural Engineers under Buildings Ordinance
Ir CHAN Ki Lok
Ir Andes WONG Yiu Wang

Registered Geotechnical Engineers under Buildings Ordinance
Ir Dr Gavin TOH Seng Huat
Ir LEE Roger Jo Wah
Ir Rupert LEUNG Kwok Yiu
Ir James SZE Wang Cho
Ir Lewis WONG Chi Kwan
Term of Office:
3 years commencing
1.4.2024
Board/Committee:
Geotechnical Engineers Registration Committee (GERC) Panel and GERC under the Buildings Ordinance
Representatives(s)/Nominee(s):
The invitation for nominations from the Buildings Department was addressed to the ERB and assistance was given by the Institution in providing nomination. The following nominations were submitted to the ERB for consideration.

Registered Geotechnical Engineers
Ir Dr Tony CHEN Liefeng
Ir Lewis CHEUNG Kwan
Ir Derek KWOK Chi Lok
Ir Paris WONG Chun Wai
Ir Terence YAU Lap Yan

Registered Structural Engineers
Ir CHIN Sai Ping
Ir Charles LEUNG Yu Wah
Term of Office:
2 years commencing
1.1.2024
Board/Committee:
Inspectors Registration Committee (IRC) Panel and IRC under the Buildings Ordinance
Representatives(s)/Nominee(s):
The invitation for nominations from the Buildings Department was addressed to the ERB and assistance was given by the Institution in providing nomination. The following nominations were submitted to the ERB for consideration.

Ir Vincent TAM Wing Yeung
Ir Prof WONG Yuk Lung
Term of Office:
2 years commencing
1.1.2024
Board/Committee:
Structural Engineers Registration Committee (SERC) Panel and SERC under the Buildings Ordinance
Representatives(s)/Nominee(s):
The invitation for nominations from the Buildings Department was addressed to the ERB and assistance was given by the Institution in providing nomination. The following nominations were submitted to the ERB for consideration.

Ir Stanley CHAN Bong Kwok
Ir Jacky CHIONG Kam Yueng
Ir Prof Adam CHOY Siu Chung
Ir Dr LIU Yuk Shing
Ir Tony WAN Chi Wah
Term of Office:
2 years commencing
1.1.2024
Board/Committee:
Technical Committee on Building Safety and Health Requirements for Historic Buildings under the Buildings Ordinance
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Alexis LEE Chi Chuen
Term of Office:
3 years from the date of appointment till 30.6.2027
Board/Committee:
Technical Committee on the Code of Practice for Dead and Imposed Loads
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir CHIN Sai Ping
Ir Jacky WONG Woon Ki
Term of Office:
3 years commencing
from January 2024
Board/Committee:
Technical Committee on the Code of Practice for Demolition of Buildings
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Stanley CHAN Bong Kwok
Ir Dennis YUEN Yat Chung
Term of Office:
3 years commencing
from January 2024
Board/Committee:
Technical Committee on the Code of Practice for Foundations
Representatives(s)/Nominee(s):
Members of the Structural Discipline
Ir LAU Chi Kin
Ir Kevin TANG

Members of the Geotechnical Discipline
Ir Alvin LAM Kam Ming
Ir Terence YAU Lap Yan
Term of Office:
3 years commencing
from January 2024
Board/Committee:
Technical Committee on the Code of Practice for Precast Concrete Construction
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Ben LEUNG Chi Hung
Ir Joseph LI Wai Yip
Term of Office:
3 years commencing
from January 2024
Board/Committee:
Technical Committee on the Code of Practice for Site Supervision
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Chris LEE Tsz Leung
Term of Office:
3 years commencing
from January 2024
Board/Committee:
Technical Committee on the Code of Practice for Structural Use of Concrete
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Stanley CHAN Bong Kwok
Ir Kylie LAM Nga Yan
Term of Office:
3 years commencing
from January 2024
Board/Committee:
Technical Committee on the Code of Practice for the Structural Use of Steel
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Prof Adam CHOY Siu Chung
Ir Kylie LAM Nga Yan
Term of Office:
3 years commencing
from January 2024
Board/Committee:
Technical Committee on the Code of Practice on Wind Effects in Hong Kong
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Kevin TANG
Ir Ben TSE Wai Keung
Term of Office:
3 years commencing
from January 2024
Board/Committee:
Technical Committee on the Minor Works Control System
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Prof Joseph CHI Wuh Jian
Term of Office:
3 years commencing
24.12.2023
Civil Engineering and Development Department - Geotechnical Engineering Office
Board/Committee:
Assessment Committee for the List of Logging Geologists
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Priscilla HUONG Suk Ping
Term of Office:
2 years
Construction Industry Council
Board/Committee:
Building Information Modelling Certification and Accreditation Board
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Francis LEUNG Chi Suen
Term of Office:
2 years from 1.2.2024 to 31.1.2026
Board/Committee:
CIC BIM Competition 2024 Organising Committee
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Angela CHAO Sih Chu
Term of Office:
One-off
Board/Committee:
Committee on Registered Specialist Trade Contractors Scheme
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Tony ZA Wai Gin
Term of Office:
2 years from 16.7.2024 to 15.7.2026
Board/Committee:
Construction Industry Training Board (CITB) and Construction Workers Registration Board (CWRB)
Representatives(s)/Nominee(s):
CITB
Ir William LUK Wai Lam

CWRB
Ir Prof Joseph CHI Wuh Jian
Term of Office:
2 years from 1.7.2024 to 30.6.2026
Board/Committee:
Construction Workers Qualifications Board (Replacement nomination)
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Andrew KWONG Wing Cheong
Term of Office:
For the remaining period of the current tenure till 31.12.2024
Board/Committee:
Construction Workers Review Board
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Dixon KWOK Kai Yuen
Term of Office:
3 years from 1.2.2024 to
31.1.2027
Board/Committee:
Industry Development Committees
Representatives(s)/Nominee(s):
Committee on Building Information Modelling and Construction Digitalisation
Ir Stephen MAK Tak Ming

Committee on Construction Business Development and Productivity
Ir Felix FONG Wai Pan

Committee on Construction Safety
Ir Dr HO Chi Ming

Committee on Environment and Sustainability
Ir Thomas CHAN Chung Tak

Committee on Mainland Affairs
Ir Prof Frank CHAN Fan
Term of Office:
2 years from April 2024 to 31.3.2026
Development Bureau
Board/Committee:
Construction Industry Council
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Simon LIU Sing Pang
Term of Office:
2 years with effect from
1.2.2024
Development Bureau -Planning and Lands Branch
Board/Committee:
Appeal Tribunal Panel, Buildings Ordinance (Cap 123)
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Mannix CHAN Mong Wah
Ir CHEUK Kim Tang
Ir Lewis CHEUNG Kwan
Ir Danny HO Hoo Yin
Ir Vincent LEE Wai Tak
Ir Patrick NG Wai Ming
Ir Ronstar Ferris POON
Ir Francis SOOTOO Nyuk Luan
Ir Kelvin TANG Sher Kin
Ir Prof Wilson TSANG Sau Kit
Ir Tony ZA Wai Gin
Term of Office:
3 years from 1.12.2024 to 30.11.2027
Electrical and Mechanical Services Department
Board/Committee:
Appeal Board Panel under the Electricity Ordinance (Cap 406)
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Ben LAM Chi Keung
Ir TAM Wing Shing
Ir Simon TSUI Hoi Chung
Ir Dr WONG Ka Chung
Ir Stephen YIP Chi Kin
Term of Office:
3 years commencing 28.7.2024
Board/Committee:
Appeal Board Panel under Energy Efficiency (Labelling of Products) Ordinance (Cap 598)
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Walter AU Tat Kay
Ir John CHAN Chun Kit
Ir CHEUNG Tin King
Ir Jason FAN Kai To
Ir Ronstar Ferris POON
Term of Office:
3 years commencing 27.4.2024
Board/Committee:
Disciplinary Board Panel under the Buildings Energy Efficiency Ordinance (BEEO) (Cap 610)
Representatives(s)/Nominee(s):
Members in the Electrical Discipline
Ir Steven CHAN Nai Kin
Ir Ben LAM Chi Keung
Ir Jimmy LI Kwun
Ir Simon TSUI Hoi Chung

Members in the Mechanical Discipline
Ir CHEUNG Tin King
Ir Dr LI Chi Kwong

Members in the Building Services Discipline
Ir John CHAN Chun Kit
Ir Sally LEUNG Suk Yan
Ir Dr Linda XIAO Fu
Ir Keith YUE Wai Pui

Members in the Environmental Discipline
Ir Mannix CHAN Mong Wah
Ir Vincent LEE Wai Tak
Ir Alex WONG Wai Keung
Term of Office:
3 years commencing 9.10.2024
Board/Committee:
Disciplinary Tribunal Panel under the Electricity Ordinance (Cap 406)
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Steven CHAN Nai Kin
Ir Henry CHEUNG Nin Sang
Ir Ryan LAM Chun Man
Ir Ricky POON Kim Wan
Ir YEE Kwong Fai
Term of Office:
3 years commencing 28.7.2024
Board/Committee:
District Cooling Services Ordinance (Cap 624) Appeal Board Panel
Representatives(s)/Nominee(s):
Corporate Members in the Electrical Discipline, Mechanical Discipline or Building Services Discipline
Ir Mannix CHAN Mong Wah
Ir Vincent LEE Wai Tak
Ir Jimmy LI Kwun
Ir Ricky POON Kim Wan

Corporate Members in other Disciplines
Ir Walter AU Tat Kay
Ir Jason FAN Kai To
Ir Dr NG Chak Man
Ir Dr Douglas WONG Man Tak
Term of Office:
3 years with effect from 9.2.2024
Board/Committee:
Electrical Safety Advisory Committee
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Dr CHAN Fuk Cheung
Term of Office:
2 years from 6.4.2024 to
5.4.2026
Board/Committee:
Examination Committee for Registration as a Grade B Electrical Worker
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Dr Kevin WONG Ka Fai
Ir Keith YUE Wai Pui
Term of Office:
3 years from 1.1.2024 to 31.12.2026
Board/Committee:
Examination Committee for Registration as a Grade C Electrical Worker
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Brian CHENG Wai Lung
Ir Eric CHIN Wai Hung
Ir Dr Anthony LO Chi Wah
Ir Dr WONG Ka Chung
Term of Office:
3 years from 1.1.2024 to 31.12.2026
Board/Committee:
Gas Safety Appeal Board Panel
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir CHEUNG Tin King
Ir Jason FAN Kai To
Ir Wayne TONG Wing Fu
Term of Office:
3 years from 28.8.2024
Board/Committee:
Vehicle Maintenance Technical Advisory Committee
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir FUNG Man Keung
Term of Office:
2 years commencing 1.7.2024
Employees Retraining Board
Board/Committee:
Electrical & Mechanical Services and Construction Industry Consultative Network
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Dr MAK Shu Lun
Term of Office:
2 years from 1.4.2024 to 31.3.2026
Environmental Protection Department
Board/Committee:
Asbestos Administration Committee
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Prof Louis F S LOCK
Term of Office:
2 years from 8.3.2024 to
7.3.2026
Highways Department
Board/Committee:
Advisory Committee on the Appearance of Bridges and Associated Structures
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Gene CHEUNG Tsz Chung
Ir Alfred LEUNG Wai Ho
Ir Stephen MAK Tak Ming
Ir Bobby NG Mang Tung
Term of Office:
2 years from January 2024
to December 2025
Hospital Authority
Board/Committee:
Appeal Panel for Performance Appraisal System for Capital Works Contractors and Consultants
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Danny LUI Kim Hung
Ir Stephen MAK Tak Ming
Ir Tony ZA Wai Gin
Term of Office:
2 years from April 2024 to March 2026
Hong Kong Maritime and Port Board
Board/Committee:
Manpower Development Committee
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Dr Eugene WONG Yin Cheung
Term of Office:
2 years from 1.4.2024 to 31.3.2026
Labour Department
Board/Committee:
Advisory Committee on Certification of Operators of Specified Plants and Equipment
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir George AU Wai Yan
Term of Office:
2 years commencing
1.10.2023
Land and Development Advisory Committee (LDAC)
Board/Committee:
LDAC and its Sub-Committees
Representatives(s)/Nominee(s):
LDAC
Ir Aaron BOK Kwok Ming

Building Sub-Committee
Ir LAU Chi Kin
Ir Ben LEUNG Chi Hung

Land Sub-Committee
Ir Prof Adam CHOY Siu Chung

Planning Sub-Committee
Ir Andrew KWONG Wing Cheong

Joint Sub-Committee on Streamlining Development Control
Ir Aaron BOK Kwok Ming
Term of Office:
3 years from 1.7.2024 to 30.6.2027
Office of the Clerk to the Board of Review (Inland Revenue Ordinance)
Board/Committee:
Board of Review (Inland Revenue Ordinance)
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Wilson WONG Wai Shun
Term of Office:
3 years 1.1.2025 to 31.12.2027
Water Supplies Department
Board/Committee:
Continuing Professional Development Course Panel under Advisory Board on Licensing of Plumbers (2023-2025)
Representatives(s)/Nominee(s):
Mr Patrick LEE Wood Wei
Term of Office:
2 years from 17.8.2023
to 16.8.2025
Higher Education Institution
The Hong Kong Polytechnic University
Board/Committee:
Advisory Committee on Civil and Environmental Engineering
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Dr Johnny CHEUK Chi Yin
Ir Ricky WONG Chi Pan
Term of Office:
2 years from 1.11.2023
to 31.10.2025
The University of Hong Kong
Board/Committee:
Mechanical Engineering Industrial Advisory Committee
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Dr Barry LEE Chi Hong
Term of Office:
3 years from 15.12.2023
to 14.12.2026
Vocational Training Council
Board/Committee:
Electrical & Mechanical Industry Recognition of Prior Learning Working Committee
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Steven CHAN Nai Kin
Term of Office:
From 15.12.2023 to
30.6.2026
Board/Committee:
Electronics and Telecommunications Training Board
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Henry CHEUNG Nin Sang
Term of Office:
2 years from 1.4.2024 to 31.3.2026
Others
Hong Kong Green Building Council
Board/Committee:
Infrastructure Rating System Committee
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir LEE Ping Kuen
Term of Office:
2 years from 1.1.2024 to 31.12.2025
Po Leung Kuk
Board/Committee:
Honorary Advisor of Property and Works Committee
Representatives(s)/Nominee(s):
Mr Otto MAK Wai Hung
Term of Office:
Year 2024/2025
Social Workers Registration Board (SWRB)
Board/Committee:
Assessment Panel of the SWRB
Representatives(s)/Nominee(s):
The invitation for nominations from the SWRB was addressed to the ERB and assistance was given by the Institution in providing nomination. The following nominations were submitted to the ERB for consideration.

Ir CHAN Chi Man
Ir Wilson WONG Wai Shun
Ir YEE Kwong Fai
Term of Office:
3 years from 1.9.2024 to 31.8.2027
University Grants Committee
Board/Committee:
Assessing Panels of the Research Assessment Exercise 2026
Representatives(s)/Nominee(s):
Ir Paul POON Wai Yin
Term of Office:
From July 2024 to September 2026
We use cookies on this site to facilitate your ability to login for technical reasons. Cookie Policy